עו"ד בלה שימונוביץ זהבי

כיצד להכין חוזים מסחריים מוצלחים? ההמלצות והטיפים

אחד הסוגים של חוזים מסחריים הוא חוזה עסק-לקוח. הרבה בעלי עסקים נמנעים מלערוך חוזה עם לקוחות, מסיבות רבות (כמו חוסר הבנה, חשש מלהבריח את הלקוח "עד שסגרנו איתו" ועוד) אבל דווקא עריכת חוזה לקוח מראה על מקצוענות, רצינות ומקצועיות.
אחת השאלות שמגיעות אלי הרבה פעמים – בלה, הלקוח רוצה לצאת באמצע העסקה. אני מחויב להחזיר לו כסף? כמה?
אם היה חוזה שמגדיר את החובות והזכויות של כל צד, ואת אופציות היציאה, הכל היה ברור יותר לכולם.

כעורכת דין מסחרית שליוותה עסקים בהכנת חוזים מסחריים, אני רוצה לתת לכם כמה המלצות וטיפים שאותם כדאי לקחת בחשבון:

 1. הכינו חוזה מסחרי באופן מדוייק וברור: החוזה צריך להגדיר בדיוק את כל התנאים של העסקה, כולל תאריך התחלתה וסיומה, כמות הסחורה או השירות, מחיר ותשלומים, תנאי פירעון, מועד ואופן המשלוח וכן הלאה. צריך לוודא שכל הפרטים מדוייקים וברורים, ולא להשאיר שום דבר מעורפל.


 2. הקפידו על המונח המשפטי של החוזה: כדי שהחוזה יהיה חוקי ומחייב, חשוב להשתמש במונחים משפטיים מדוייקים ומכוונים. חשוב לפרט את המונחים בצורה מדוייקת ולוודא שהם תואמים את החקיקה הרלוונטית לסוג העסקה הזה.


 3. כתבו את תנאי הביטול של החוזה: חשוב לציין את התנאים בהם ניתן לבטל את החוזה, ולוודא שהם מספקים לשני הצדדים את האפשרות להפסיק את העסקה בצורה מתאימה.


 4. ודאו שכל הסעיפים והתנאים של החוזה תואמים את הצרכים והדרישות שלכם: זה יכול לכלול תנאים כגון התחייבות לאסוף או למסור את הסחורה במועד מסוים, הסכמה לתנאי התשלום, וכו'.


 5. התייחסו לפרטיות ולזכויות יוצרים: בחוזה מסחרי יש להתייחס גם לכל הנושאים הקשורים לפרטיות ולזכויות יוצרים. כך, לדוגמה, יש לציין את תנאי השימוש במידע הפרטי של הצדדים ולהסביר מהם הזכויות היצירתיות על הסחורה או השירות שנמכרים.


 6. התייחסות לנושא הסודיות: חשוב להתייחס לכך שהמידע הקשור לעסק ולתנאי החוזה צריך להיות מסווג כסודי, ושהצדדים מחויבים לא לגלותו לצד שלישי מבלי לקבל אישור מראש.
  במקרים רבים, חשוב לכלול חתימה על מסמכים מקדימים כמו חוזים, הצעות מחיר, או תכניות עסקיות, שמועברים בין הצדדים לפני חתימת החוזה המסחרי עצמו. סעיף זה יכול לציין כיצד המידע הקשור למסמכים המקדימים יימסר, מה הם יימסרו ובאיזו פורמט, וכן מה המטרה של כל מסמך.
  חשוב לציין כי הסודיות תישאר בתוקף גם לאחר סיום החוזה.


 7. הזהרו מאיומים משפטיים: חשוב להזהר מאיומים משפטיים ולא לפעול על פי טענות שלא מוכחות. חשוב להתייחס לכל טענה במקוריותה ובמקצועיותה ולטפל בכל נושא משפטי בצורה מתאימה.

ממה להזהר?

1. חשוב לזכור שהפעולה החשובה ביותר שאתם יכולים לעשות היא לא לחתום על חוזה מסחרי אם אינכם 

בטוחים שהוא מכיל את כל התנאים והסעיפים הרלוונטיים לעסק שלכם.

 

 1. תחושת ההתלהבות הראשונית עלולה להטעות וגורמת במקרים מסוימים לבעלי עסקים לעגל פינות ולהתייחס לדברים כאילו בהכרח הכל יתבצע על פי התכנון. חשוב לכלול גם סיטואציות שבהם דברים עלולים להשתבש.

 

 1. כשאנחנו מכירים את הצד השני אנחנו עלולים לא להקפיד על הכנת חוזה כמו שצריך. נתקלתי במקרים של חוזים עם בני משפחה שבהם בגלל ההכרות לא הוכן חוזה מקיף ולאחר שדברים לא עובדים קשה מאד לצאת מהחוזה מבלי לקלקל את היחסים.


כדי להבטיח שהחוזה מסחרי שלכם מספק את הצרכים והדרישות שלכם, חשוב להתייעץ עם עורך דין מסחרי מומחה שיכול לסייע בכתיבת החוזה, להסביר את הכתוב בו ולוודא שהוא מכיל את כל התנאים והסעיפים הרלוונטיים לעסק שלכם. 

 

בסיכום, הכנת חוזים מסחריים היא משימה חשובה ומרכזית לעסק שלכם ולכן אני ממליצה לקחת את הזמן הנדרש לכתיבת חוזה מסחרי ברור, מפורט ותקף. 

 

הכנה ובדיקת חוזים מסחריים הוא אחד השירותים שאני מספקת. צריכים עזרה? כתבו לי.

 

עו״ד בלה שימונוביץ׳- זהבי 054-269-9712

ליווי לחברות וארגונים – עסקי | משפטי | מכרזים

 

בלה זהבי

בלה זהבי

אוהב את המאמר הזה? שתף אותו עכשיו:

דילוג לתוכן